המחוז הצפוני [נחמד]

המחוז הצפוני / יגאל צור Yigal Zur
המפקח נימר בקרמן, בן לאם יהודיה ואב דרוזי, לוקח חופשה מהמשטרה בעקבות אירועי הספר הקודם (המחוז הדרומי) ויוצא לצפון. אבל גם שם המשטרה לא עוזבת אותו. בחור צעיר נרצח באמצע משחק כדורגל בין קבוצה יהודית לערבית, ושני הצדדים מתחילים בהאשמות ורצון לנקמה. הסכסוך הערבי-ערבי מתלקח, והמפקח נימר בקרמן – כאחד שמכיר את שתי התרבויות – מתבקש להתערב בחקירה.
כמו הספר הקודם (שאין חובה לקרוא אותו לפני הספר הזה, והספר הנוכחי לא עושה לו ספוילרים כך שאפשר לקרוא גם בסדר הפוך), גם כאן מדובר בספר מתח מקורי, שנוגע בנקודות קשות, כואבות ומוכרות בחברה הישראלית. הדמויות אותנטיות מאד ומגוונות. כן הפריע לי שרוב השוטרים (בעיקר הגברים) מדברים בשפה מאד מאד וולגרית, אבל בינינו – זה כנראה מייצג מאד את השטח לפחות בחלק מהמחלקות (וזה גם היה קשור לעלילה של הספר – לא רוצה לספיילר).
בין הפרקים יש גם פרקים שהם מנקודת המבט של הרוצח, כך שלאט לאט יורדים חשודים מהרשימה כשהרוצח מתאר שהוא נפגשו איתם או ראו אותם, ובאמת באיזשהו שלב כבר היה לי ניחוש נכון לגבי זהות הרוצח אבל עדיין חיכיתי במתח לסוף הספר כדי לדעת אם אני צודקת. האמת שמה שהכי רמז לי על זהות הרוצח הוא דווקא הרמז היחיד שלא הובא בפני הקורא, והחוסר שלו – כאחת עם מספיק ניסיון בספרי מתח – סקרן אותי וגרם לי לחשוד.
קצת חששתי שבגלל עניין הסכסוך הערבי-ישראלי יהיו הטיות לא מידתיות כלפי ימין/שמאל/דתיים/מתנחלים/ערבים, אבל הסופר הצליח לעקוף את רובם בצורה די אלגנטית ולפחות די שווה בין הצדדים.
מבחינת תכנים וטריגרים: יש רצח (כמובן). יש קללות ושפה גסה. יש הטרדה מינית והתייחסות לאונס. באופן מפתיע דווקא אין כ”כ סצנות מיטה אם אני זוכרת נכון, או ממש מעט.
ומילה אחרונה – ממש אהבתי את הכריכה, והיא מתכתבת נפלא עם הכריכה הקודמת. תוהה מה יהיה הספר הבא – המחוז המערבי? 🙂
הוצאת בזלת | נובמבר 2021 | 250 עמ’

כתיבת תגובה