הילדה שחיפשה לה ארץ אחרת

הילדה שחיפשה לה ארץ אחרת / נעם דומניץ

על מה הספר?

ילדה אחת קטנה ומתוקה מספרת לאבא שלה שהיא שמעה שיש ארצות יותר טובות מהמקום בו היא חיה: ארצות עם הרים יותר גבוהים, ים יותר גדול, עמקים מפותלים… אבא מחליט לקחת את הילדונת לטיול בארץ, כדי שתכיר את היופי הנרחב של ארץ ישראל. הם עוברים יחד בנקודות אסטרטגיות בארץ – החרמון המושלג, הכנרת, ירושלים, השומרון, ים המלח ועוד. כל מקום שונה ומיוחד ויפה בדרכו שלו, ומלבד היופי – אלו גם מקומות היסטורים שבהם חיו אבותינו. כמובן שבסוף הטיול הילדונת מבינה שאין לה, ולא תהיה לה לעולם ארץ אחרת מלבד ארץ ישראל.

מה חשבתי עליו?

“הילדה שחיפשה לה ארץ אחרת” הוא ספר מתוק מלא באהבת הארץ ומלווה באיורים חמודים ונעימים. כמובן שרק מדגם קטן של מקומות נכנס לספר, אך הם מגוונים ומראים כמה הארץ שלנו מגוונת – מהגולן הירוק עד הנגב הצהוב, מירושלים העתיקה עד תל אביב התוססת.

למרות שהאיורים בספר הם נייטרלים – האב ללא כיפה או סממן דתי אחר – יש בספר לא מעט התייחסות להיסטוריה דתית של עם ישראל, למשל:

בעיר שאליה עלינו לרגל ובה עמד מקדשנו
שבאייר התשכ”ז השבנו לידינו

דבר אחד הפריע לי בספר ואני מרגישה צורך לציין – השפה הגבוהה מאד:

בהרי השומרון, מורשתנו, התפעלו מהנוף המרהיב,
מהאוויר הצלול ומהשקט השגיב.

או –

פסעו בסמטאות שבהן פסעו אבותינו,
רוננו אימותינו ונמשחו מלכינו

אני יודעת שיש הורים שאוהבים את זה מאד, ובעיניהם זו הזדמנות טובה להעשיר את השפה של הילד. אני מודה שאני פחות מתחברת לרעיון להסביר לילד כל מילה ואני מעדיפה שפה פשוטה יותר, אבל זו כבר בחירה שלכם.

ועוד דבר קטן לסיום – הכריכה מאד מושקעת, עם לכה על הדמויות ומילים מבריקות, אין ספק שהסופר השקיע פה מאד.


איור: ולדיק סנדלר | 24 עמודים

כתיבת תגובה