ההיסטוריה של הילדות והילדים [אהבתי]

ההיסטוריה של הילדות והילדים

ההיסטוריה של הילדות והילדים / תמר וייס גבאי

בשוק הספרים אפשר למצוא הרבה מאד ספרים על ממציאים מפורסמים, אנשים ששינו את ההיסטוריה, ועוד. אבל מה עם הילדים?

“ההיסטוריה של הילדות והילדים” הוא ספר עיוני במסווה סיפורי, שבא להעביר את ההיסטוריה והתרבות של ילדים שונים בתקופות וארצות שונות – מהאדם הקדמון דרך יוון העתיקה, אירופה בימי הביניים, ועד ימינו. כל פרק מתמקד בילד דמיוני שהמחברת נותנת לו שם, מקום וזמן, ומתארת יום או כמה ימים מחייו. יש התייחסות די מקיפה לחיים של הילדים: מה הוא אכל? במה הוא שיחק? מה היו האמונות באותה תקופה, ועל איזה ידע הם התבססו? המחברת השתדלה להתייחס למאפיינים כמו לבוש, דת, הבדלי מעמדות וזכויות, ועוד. הכל מובא בצורה סיפורית ומעניינת.

הסדר ההדרגתי של הפרקים לפי התקדמות השנים עוזר גם להבין את התפתחות האדם, המדע והטכנולוגיה. למשל, שינוי האקלים איפשר את המהפכה החקלאית שהביאה אנשים להתיישב במקומות קבועים ולשמור על טריטוריות. הידע הרפואי התקופתי השפיע על יכולת הטיפול והיחס למחלות. גילוי אמריקה מביא כמובן למעבר בני אדם ליבשת אחרת תוך פגיעה בתושבים הילידים שם. ניתן לראות גם כיצד השתנתה האופנה במהלך השנים, או הבדלי תרבות גדולים (פעם בנים נהגו ללבוש ורוד).

רוב הילדים בספר מתוארים עם גישה סקרנית וחקרנית כלפי החיים. הם מאתגרים את עצמם עם שאלות על הסביבה, האמונות והעתיד. לעתים המחברת מרשה לעצמה חירות ספרותית והיא מייחסת לילדים האלו המצאות שאנחנו לא יודעים מה מקורן, למשל – אולי הראשון שטעם דבש בתקופה הקדומה היה דווקא ילד? בסוף הספר המחברת מקדישה כמה עמודים כדי להסביר מה באמת קרה ומה היא המציאה ואיך זה משולב יחד.

גם היהודים מופיעים בספר, כמובן – בפעם הראשונה בתקופת שיבת ציון, לאחר הכרזת כורש. במהלך הספר יש אזכורים נוספים של יהודים – כשכנים / חברים של גיבורי הסיפור, ופעם אחת גם כמושא לאמונה טפלה שהיהודים הביאו את מגיפת הדבר לאירופה.

הספר מתמקד מאד בחיים של הילדים עצמם, ופחות באירועים גדולים כמו מלחמות או התחלפות מלכים, אבל בסוף כל פרק יש עמוד שנותן מידע נוסף על מה עוד קורה במקומות נוספים בעולם באותה תקופה: אירועים חשובים כמו גילוי אמריקה או הולדת ישו, פריצה מדעית כמו המצאת הנייר בסין, בניית מבנה היסטורי מפורסם, ועוד. המידע נותן פרספקטיבה רחבה יותר ומאפשר להבין טוב יותר על התפתחות העולם. המחברת בחרה נקודות מעניינות ומגוונות, שמובאות בניסוח קצר בליווי איור מתאים.

בסוף הספר יש שלושה פרקים מיוחדים:
הפרק הראשון מביניהם מוקדש לדור הסבים והסבתות, ומאפשר לילד לשבת עם סבא/סבתא ולמלא איתם שאלות מנחות כמו “איך הגעת ממקום למקום”, “מה גילו באותם ימים”, “מה היה נחשב אז לבריא / לא בריא” וכדו’.
השני מוקדש לילד עצמו – כלומר ההווה, ומאשר לילד למלא בעצמו לפי שאלות מנחות דומות.
השלישי מוקדש לעתיד ומעודד את הילד לדמיין ולהמציא בכתב ובציור יום בחיי ילד או ילדה שיחיו בעוד חמישים שנה.

הספר לא קצר – 220 עמודים בפורמט די גדול עם הרבה טקסט בגודל סטנדרטי. הוא יכול להתאים לילדים שכבר קוראים שוטף ולא מתעייפים מכמות גדולה של טקסט, או לחילופין להקראה על ידי ההורים – בכל פעם פרק אחד.

הספר מלווה באיורים המקסימים והצבעוניים של שירז פורמן שממש עוזרים להבין את המתרחש בסיפור.


הוצאת למה וכנרת זמורה דביר | 224 עמ’ | איורים: שירז פורמן | מאי 2024


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר הוצאת כנרת לחצו כאן. לקבלת 15% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת כנרת.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה