אנציקלופדיה מאוירת של חיות “מכוערות” [אהבתי]

אנציקלופדיה מאוירת של חיות "מכוערות"

אנציקלופדיה מאוירת של חיות “מכוערות” / סמי ביילי

אם אגיד לכם לזרוק שמות של חיות, כנראה שרובכם תזרקו את השמות של החיות המוכרות שסביבנו: כלב, חתול, סוס, פרה. אולי ההרפתקנים יותר יגידו אריה, ג’ירפה או יען, והמתחכמים יענו דרקון וחד קרן. אבל מגוון החיות בעולם כל כך הרבה יותר גדול ורחב, ולצד חיות מתוקות כמו ארנבון וצ’ינצ’ילה, או חיות יפות כמו טווס ודנאית מלכותית, יש גם חיות שנראות כאילו נוצרו על ידי בינה מלאכותית מקולקלת. עודפי עור, חוסר פרופורציה, שיער מזדקר או הרבה יותר מדי שיניים – מה שבטח, לא ממש עושה חשק לגדל אותן כחיות מחמד. אבל הן עדיין מרתקות ומעוררות השתאות (וגם השראה לסרטי אימה 😉 ), דווקא בגלל – או בזכות – המראה המיוחד שלהן.

בעוד רוב אנציקלופדיות החיות ממוקדות בחיות לפי נושאים “נורמלים” (חיות מחמד, כלבים, חיות בר וכדו’) – האנציקלופדיה הזו מתמקדת באותן חיות “מכוערות”, שרובן אינן מוכרות כלל. כל כפולת עמודים מוקדשת לחיה אחרת: בצד שמאל יש ציור יפהפה וגדול שנראה כמעט כמו צילום, ובצד ימין פירוט על אותה חיה: תיאור, מצב השימור (סכנת הכחדה או לא), תזונה, אזורי מחיה וגידול, ועובדות מעניינות נוספות. (לעתים יש גם חלק נוסף של קרובי משפחה מעניינים, כמו למשל קרנפון צר-קרן הוא קרוב משפחה של דורי מ”מוצאים את נמו”).

הטקסט עצמו אינו מנוקד, אבל כתוב בצורה קלילה וזורמת:

כשמסתכלים על החטים המרשימים של הזכרים, חושבים שהם ודאי אוכלים טרף גדול ומפחיד. אבל הרושם מטעה. כל הבבירוסות נוברות בחול ובבוץ כדי למצוא עלים, פירות, שורשים, חרקים, דגים וחיות קטנות, והן משתמשות בלסתות החזקות שלהן כדי לפצח אגוזים. (בבירוסה צפון סולאווסית > תזונה, עמ’ 20)

גם העובדות המעניינות המצורפות לכל חיה באמת מעניינות, וכוללות מספר עובדות בכל עמוד. הידעתם ש:

  • דג הבועה כנראה יכול להגיע לגיל 130 שנה.

  • התינוקות של דוב הנמלים הענק רוכבים על גב אימותיהם, וכך האמהות נראות גדולות ומאיימות יותר.

  • החולד העירום יכול לשרוד עד 18 דקות בלי אוויר.

  • כלב סיני מצויץ קירח הוא אחד המינים המובילים בתחרות הכלב המכוער ביותר בעולם ואף זוכה בה לעתים קרובות.

הספר מגיע בפורמט גדול (וטוב שכך, האיורים נראים בו מדהים), בכריכה קשה וכותרת מוזהבת (לא רואים את זה בתמונה…), ומושלם ממש לחובבי חיות. אני יכולה לגמרי לדמיין את עצמי כילדה ביסודי/נערה מתלהבת ממש לקבל ספר כזה כמתנת יום הולדת – הייתי מסוג הילדים שבולעים אנציקלופדיות של חיות מכל סוג שהוא. הספר מתאים כמובן גם למבוגרים ובאופן כללי לכל גיל שיודע לקרוא בלי ניקוד. הצעירים יותר, או אלו שהטקסט עדיין יהיה להם כבד (בכל זאת, ספר עיון) – יוכלו בינתיים להנות מהאיורים המדהימים של כל חיה. יכולה לספר שאתמול ישבתי עם בן ה(כמעט) 7 שהטקסט עוד היה לו קצת כבד, אבל הוא ממש נהנה לדפדף בספר ולהתרשם עמוקות (או להתפלץ) מכל חיה.

תוכלו לראות כאן עמודים פנימיים לדוגמה.


הוצאת כנפיים – ספרים לילדים ולנוער ו כתר ספרים | 128 עמ’ | תרגום: חנה לבנת | מרץ 2023


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה