שלישיית דבליו – מרגל משחקי המחשב

שלישיית דבליו – מרגל משחקי המחשב / ברי פריגת

כשחיפשתי ספרים שיתאימו לשני הגדולים שלי (בני 11 ו8.5), המליצו לי על סדרת שלישיית דבליו וספרים נוספים של ברי בריגת. אז לקחתי את הספר הראשון בסדרה – מרגל משחקי המחשב.
הספר מספר על 3 ילדים/נערים – אחד בניו יורק, אחת בפריז ואחד בלונדון. לכל אחד מהם יש כשרון אחר – אחד האקר מוכשר, השני מפענח צפנים מצויין והשלישית עובדת כמתכנתת גאונית. שיתוף הפעולה של שלושתם, שנעשה דרך צ’אט אינטרנטי – מביא ל(ספוילר ספוילר…) תפיסה של מרגל בריגול תעשייתי של משחקי המחשב.

הילדים נהנו מהספר. אני פחות.
העלילה בסדר, כמו שמצופה מספר ילדים/נוער, אבל בתור מישהי שהיא מתכנתת במקצועה – התאכזבתי מאד מהתוכן שנוגע לעולם הוירטואלי. פריגת מסביר לקוראים בצורה מאד יפה מונחים כמו “ריגול תעשייתי” או “משיכת יתר”, אבל כשמגיעים למושגים מעולם המחשבים – פה המחבר שותק, או יותר גרוע – משתמש במונחים בצורה לא נכונה ולא מקצועית. כל עולם הפריצה הוירטואלית שמתואר שם הוא פשוט גיבוב של שטויות מטופשות שכמעט גרמו לי לזרוק את הספר בחזרה לספריה. אף אחד לא “מבצע disconnect” לפני שהוא מפרמט למישהו את המחשב, אין דבר כזה “לצאת מהאינטרנט”, ובשביל לצאת מ”מלכודת אינטרנטית” (??) מספיק לסגור את החלון של הדפדפן (ואם רוצים – להחליף IP / לנתק את חיבור האינטרנט) ובאמת אין צורך “לסגת אחורה בזהירות ובאיטיות”. ולטובתכם אחסוך מכם את שאר השטויות שכתובות שם ועצבנו אותי ממש. למרות שלפי גוגל ברי פריגת היה בממר”ם ועבד ב IBM – התוכן נותן הרגשה שהוא לא פתח מחשב מעולם ולא טרח לעשות תחקיר בסיסי לפני כתיבת הספר.

בנוסף – למרות שהספר יצא בשנת 2013 – אין שום אזכור למדיה הוירטואלית המודרנית: לא רשתות חברתיות, לא סמארטפונים, לא ווטסאפ. הילדים מדברים בצ’אט (!). הדבר הכי מודרני שם זה אזכור שאפשר להזמין קניות באינטרנט, מה שמצביע שלפחות לא מדובר בשנות ה-80.
דבר נוסף שהפריע לי זה שלמרות ששניים מתוך השלישייה הם בגילאי בית הספר – לא מוזכר למה הם בבית (אלא אם כן פספסתי). לא מדברים בכלל על בית ספר וגם לא על חופש גדול. הילדים פשוט בבית כל היום. על אחד מהם מוסבר שהוא מאד חולני ולכן לא יוצא הרבה החוצה, על השני לא כתוב כלום. לא לגמרי ברור לי העניין הזה.

הספר מתאים לדעתי בעיקר לילדים בוגרים ונוער, אם כי בן ה8.5 שלי קרא ונהנה. יש שם קטעים שעלולים להפחיד ילדים רגישים (חבורת בריונים שמכסחת את אחד הילדים בסמטה מבודדת, למשל). מבחינת נקיות – הספר נקי, אני לא יודעת איך שאר הספרים בסדרה.
אני מניחה שאני אמשיך להביא להם לפחות את הספר השני בסדרה, אולי זה משתפר.

כתיבת תגובה