שומרת הערים האבודות 5 – לודסטאר [אהבתי מאד]

שומרת הערים האבודות 5 – לודסטאר / שאנון מסנג’ר
זהו. הגעתי לספר האחרון שתורגם בעברית בינתיים. הוא יצא רק לפני כחודש בעברית, והשישי יצא בעברית רק בעוד כחצי שנה – פחות ממה שחיכינו בזמנו לכל ספר חדש של הארי פוטר, ועדיין – איך עוברים את זה???
סקירה – השתדלתי עם כמה שפחות ספוילרים:
הספר ממשיך מאותה נקודה (כמעט) שבה מסתיים הספר הרביעי, עם טיפטיפה השלמות של כמה אירועים שקרו באמצע. הספר הרביעי הסתיים בטוויסט קליף-האנגרי ענק, שבו אחת הדמויות מתגלה כספק-בוגדת, ספק סוכן-כפול. מזל שיכולתי להמשיך לספר החמישי כמעט מיד, אחרת הייתי חוטפת התקף לב.
הספר החמישי מלווה את הגיבורים בניסיון להבין מהו מיזם לודסטאר ומה הקשר שלו לקיף ולאמא שלו. בנוסף, כמו בספרים הקודמים וכמו בכל סדרה ראויה ואיכותית – פרטים שנראו שוליים בספרים הקודמים, מקבלים סופסוף במה והתייחסות ומגלים שהם לא שוליים. כבר מהרגע הראשון היתה לי הרגשה שהדיבור סביב התאונה של אמא של וויילי מעורפל בכוונה ונועד לטשטש את החשיבות שלו, ואכן צדקתי – וכנראה ירחיבו על זה עוד בספרים הבאים.
בספר מתרחש גם שינוי חשוב מאד שקשור לאקסיליום – שינוי שמאד מאד שמחתי עליו ואפילו קיוויתי שהוא יקרה באופן כלשהו.
גם העולם הולך ומתרחב ואנחנו מכירים עוד תרבויות – בספר הקודם הכרנו יותר את הגנומים והענקים והפעם מכירים מקרוב את הגובלינים. היצירתיות של הסופרת לא מפסיקה להפתיע.
מארלה חוזרת לככב, וגם סטינה והחברה שלה ששכחתי את שמה. באופן כללי כל היחסים בין הדמויות צוברים תאוצה. דקס עדיין מאוהב קצת בסופי, אבל נראה שנרקם משהו בינו לבין ביאנה. המתיחות הרומנטית בין פיץ לסופי מגיעה לשיאים חדשים, ועוד לא לגמרי ברור מה פיץ מרגיש כלפיה – כל ההתנהגות שלו משדרת התנהגות של אח גדול אבל פה ושם יש גם רמיזות הפוכות, כמו העובדה שהוא רוצה לחכות שנתיים עם רשימת השדכנות. קיף ממשיך לפלרטט בלי סוף, אבל יש גם הרגשה שהוא נכנע מראש. והנושא גם מתחיל לעלות במפורש, כמו שקיף אומר לסופי – הגיע הזמן שהיא תפתור את המשולש (או מרובע). מי לדעתכם “ינצח” בסוף? פיץ, דקס, קיף או משהו אחר לגמרי?
אנחנו עדיין לא מגלים מי ההורים של סופי, והיה לי חשד שמדובר באמא של דקס אבל לפי משהו שמגלים בספר, כנראה שלא. מצד שני, הדמיון לג’ולי הוא כל כך גדול – זה חייב להיות שהאבא או האמא מהמשפחה של ג’ולין / אדליין, לא?
וכמו בסדרות אחרות, גם הספר הזה מתחיל להיות אפל יותר ולהתבגר עם הקוראים. יש לפחות 2 דמויות שמתות, אחת שולית אבל אחת חשובה יותר, והקטע סביב זה היה ממש ממש עצוב.
והסוף של הספר… ווואו. כרגיל, הפתעה עצומה ומטורפת, שפותחת אופציות חדשות לחלוטין לספר הבא.
כבר אין לי סבלנות.
[עונה מראש על כל השאלות שהולכים לשאול פה: הסדרה מתאימה פחות או יותר לגיל 10 ומעלה. כתבתי סקירות גם על הספרים הקודמים. כרגע הסופרת כותבת את הספר התשיעי]
הוצאת כנפיים – ספרים לילדים ולנוער כתר ספרים | 560 עמ’ (שטסים במהירות!!! סיימתי בפחות מיממה) | מאנגלית: גליה אלוני-דגן (שמצליחה להתמודד עם מיליון מילים חדשות וגם להוסיף הרבה הערות-מתרגמת חשובות על יצורים מיתולוגים שונים. שאפו) Galia Alony-Dagan

כתיבת תגובה