פתאום 30 – רשמים מהמסע

פתאום 30 / שירה-אמונה אמסלם

שירה אמסלם נולדה כמעט שנה שלמה אחרי שנולדתי, אבל בכיתה א הבינו שהיא כ”כ חכמה אז הקפיצו אותה ישר לכיתה שלי. שירה היתה ילדה חכמה, יצירתית, חמודה ויפה, וגדלה להיות בחורה חכמה, יצירתית, חמודה ויפה, ואפילו הלכה ללמוד מדעי הרפואה. אבל אז, קצת אחרי תחילת הלימודים, בגיל 21, היא הרגישה שמתחיל להיות לה קשה לנשום. כל מאמץ, כל עליה במדרגות, גררו התנשפויות וקושי. אחרי בירור רפואי היא גילתה שהיא חולה במחלה כרונית פרוגרסיבית נדירה, או במילים אחרות: זה הולך להימשך כל החיים, ואף להחמיר.

אבל לא בחורה כמו שירה תתן למחלה משנת חיים להפיל אותה לרצפה.

המצב החדש לא איפשר לה להמשיך בלימודי הרפואה המפרכים, אז היא פנתה לריפוי בעיסוק. המחלה המשיכה להחמיר, אבל גם זה לא ייאש אותה. היא הקימה את עמותת ההתנדבות ‘חדרה עושים טוב’, ביקרה חיילים פצועים בצוק איתן, התחילה חוג קרמיקה, הקימה עמוד פייסבוק שתי ידיים ומכחול, התחילה לכתוב טור בעיתון מקומי והחליפה את השם ל’שירה אמונה’.

חלק מהטורים שכתבה, בנוסף לחומר חדש, נערכו ואוגדו בספר שהוציאה לכבוד יום ההולדת ה30 שלה. (בגלל אשפוזים חוזרים והחמרה במחלה, הספר יצא רק עכשיו, לקראת יום ההולדת ה31 שיחול בעוד שבוע וחצי).

הטורים מאגדים הרבה מחשבות ותובנות על החיים, על מוות, על ייאוש ועל אמונה, על אלוקים ועל אהבה. שירה אמונה אמנם צעירה אבל מלאה בכל כל הרבה ניסיון חיים ועברה כ”כ הרבה ניסיונות והתמודדויות, והספר מביא את כל התובנות מהמסע עטופות במילים יפהפיות ומטאפורות ציוריות.

הספר עצמו יפה גם מבחינה עיצובית. הכריכה מהממת ונעימה לעין (כן, זו שירה אמונה שם), וכל ספר נפתח בציור עדין של קונכייה כלשהי, שחוזרת על מוטיב הים שאותו שירה אמונה כ”כ אוהבת.

המחלה של שירה אמונה היא נדירה, רק אחת למיליון נשים בריאות וצעירות חולה בה. אבל גם שירה אמונה היא בחורה נדירה.

הספר נותן הרבה כוח, כי אם שירה אמונה מצליחה לשמור על האמונה והכוחות אחרי כל מה שהיא עברה ועוברת, מי אנחנו שלא?

כתיבת תגובה