#סודות [אהבתי]

#סודות / דנה אבירם Dana Aviram Harari
“#סודות” הוא ספר ההמשך של ספר הנוער “#מפורסמת” שיצא ב2020. בעוד מפורסמת מתמקד בחייה של אנה – נערה צעירה ומעצבת אופנה בהתהוות – הספר “סודות” מתמקד יותר בחייו של תום, שהכרנו בספר הקודם, שמתמודד עם בעיות משלו. עם זאת, אנחנו עדיין ממשיכים עם כל החבורה המוכרת מהספר הקודם – אנה, קרן, יונתן…. וכמובן גם עם העלילה מהספר הקודם, שבו (ספוילר, ספוילר!) אנה פרשה מחברת הדוגמנות בניגוד לחוזה עליו היא חתמה, שמתפתחת בספר הנוכחי לכיוון מלחיץ.
דנה אבירם כותבת נהדר, ומצליחה להביא באופן יפהפה את עולם הנוער, בלי שיפוטיות ובלי ייפוי. כן, אנה ותום הגיבורים שלנו הם סאחים, אבל לא בהגזמה. הם מבריזים משיעורים, אבל מתרחקים מאלכוהול וסמים. גם כשבאיזשהו שלב תום מתנסה באלכוהול באופן לא אחראי – דנה מצליחה לעטוף את הסיטואציה בצורה נהדרת שתספק דוגמה מעולה לנוער שקורא בספר, אבל לא תרגיש מטיפנית ומתייפיפת.
עוד משהו שאהבתי (גם בספר הקודם) הוא היחס בין המחנך דובי לתלמידים שלו. יחס שהוא הרבה יותר מסתם מורה-תלמיד, והלוואי על כל כיתה מורה כמוהו.
הספר מצליח לגעת בכל מיני נקודות של גיל ההתבגרות – דימוי גוף ואנורקסיה, מריבות עם הורים, זהות מינית ולהטביות, שמירה על סודות, התמודדות עם פיתויי אלכוהול וסמים, ועוד.
אני חושבת שהיה חסר לי קצת יותר קשר טוב של הורים-ילדים (בעצם המבוגר האחראי והמסייע היה דובי המחנך), אבל כנראה שהספר באמת יותר משקף מציאות של הרבה מהנוער היום.
למי שלא זוכר מספיק מהספר הקודם, דנה דואגת להכניס מעין תקציר כבר בפרקים הראשונים כדי להזכיר את השתלשלות העניינים. עם זאת אני חושבת שמומלץ קודם לקרוא את #מפורסמת ורק אחרי זה את #סודות.
ומילה קטנה: לא אהבתי בכלל את הכריכה. הכריכה של מפורסמת בעיני כל כך יפה, מקורית ומושכת את העין, אבל בכריכה של סודות הלכו לקלישאה נורא לא מקורית ולא משקפת את הספר בכלל וגם לא שומרת על אותו קו עיצובי של המקור 🙁 בקיצור אל תסתכלו בקנקן, הספר בפנים מאד יפה 🙂
הספר מתאים בעיני בערך מגיל 12 ומעלה פלוס מינוס.
ידיעות ספרים שאוהבים | 207 עמ’ | מרץ 2022

כתיבת תגובה