מלחמת האדם הזקן [אהבתי מאד]

מלחמת האדם הזקן / ג´ון סקלאזי

אפתח בוידוי: אני לא אוהבת ספרים על זקנים או זקנה. זה עושה לי רע, ובדרך כלל גם משעמם אותי. אפילו את הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם לא אהבתי בכלל. אז כשחברה המליצה לי על הספר מספר פעמים, לא יצאתי מגדרי לחפש אותו בספריה.
אבל כשהחברה דואגת שהספר יגיע עד אליך במשלוח אישי עד הבית דרך חברה משותפת כבר אי אפשר להגיד לא, ומזל שכך. עכשיו אחרי שסיימתי את הספר אני יכולה להגיד בפה מלא:
זה אחד הספרים הכי טובים שקראתי!!!

הספר מתרחש בשנה עתידנית כלשהי, בה בני האדם כבר התרחבו והתיישבו על כוכבים נוספים בפלנטה. על התושבים האלו מגן “צבא המושבות”. על מנת להרחיב את פעילותו, צבא המושבות מציע לכל זקן שהגיע לגיל 75 – להתגייס לשירותיו. הזקן יעזוב את כדור הארץ ולא יחזור אליו לעולם, אך בתמורה יקבל שירותי רפואה מהמעלה הראשונה שיהפכו אותו להיות כשיר לפעילות צבאית.
הרבה מאד זקנים, במיוחד כאלו שכבר לא נשאר להם הרבה מה לעשות בכדור הארץ, מבינים שגם ככה הם כנראה ימותו תוך כמה שנים, ולכן כדאי להם להתגייס ולקבל שירותי רפואה כאלו שאולי גם יאריכו את זמן החיים שלהם.

ג’ון פרי, גיבור הסיפור, מגיע לגיל 75 ומתגייס גם הוא לצבא המושבות, ומכאן מתחיל סיפור מעולה שמכיל מתח, אקשן, מדע בדיוני והרבה הרבה הומור סרקסטי מעולה. הסיפור מתפתח בקצב מהיר וסוחף, העלילה מרתקת והדמויות מעולות.

מעבר לעלילה וההומור יש עוד שני דברים שאהבתי מאד בספר.
הראשון הוא שהספר פמיניסטי בלי להגיד מילה אחת על פמיניזם. חלק מהדמויות הן נשים – חלקן בתפקידי מפתח (מפקדות, צלפיות וכו’) – ואין בכלל שום התייחסות למין שלהן ואם הן טובות יותר או פחות מעצם היותן נשים. הן פשוט שם ועושות את העבודה שלהן בדיוק כמו הגברים וזה לא אישיו עבור אף אחד.
הדבר השני הוא היחס לנישואין. בהרבה ספרים הגברים נוהגים להתלונן על הנשים שלהן שמבזבזות כסף או גורמות לכאב ראש וההתייחסות לחיי הנישואין היא כאל משהו מעיק שצריך להיפטר ממנו. וכאן גיבור הסיפור מייצג דמות שבאמת רוצה ומתגעגעת לתקופה בה הוא היה נשוי (לפני שהתאלמן), גם אם חיי הנישואין שלו לא היו מושלמים, כי הוא באמת אהב את אשתו, וחיי הנישואין שלהם היו מקור לנחמה ו”ביחד”.

שורה תחתונה: ספר מעולה לכל מי שלא שונא מדע בדיוני.

לספר, אגב, יש גם ספר המשך – בריגדות הרפאים שיצא בעברית. בנוסף, שני הספרים יצאו במהדורה חדשה בהוצאת אופוס פלוס הספר השלישי שתורגם סופסוף.

כתיבת תגובה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אלי

    שלושתם תורגמו, נמצאים דיגיטלית באתר עברית.
    אכן ספרים מצוינים.