יש לי סוד [אהבתי]

יש לי סוד / יעל פדר
תמר ועמית, החברות הכי טובות, מסתודדות בגן. גיא, אח של תמר, רוצה לדעת על מה הן מדברות – אבל תמר לא מוכנה לגלות לו. גיא הפגוע מספר לגננת, ואחר כך לאמא, על כך שתמר לא שיתפה אותו בסוד שלה. הסיטואציה מובילה לשיחה ארוכה ומפורטת על סודות.
“יש לי סוד” מביא את נושא הסודות בצורה מאד מורחבת ומרובת צדדים: איזה סודות לגיטימי לשמור ואיזה סודות לא? מה נחשב סוד רע ומה טוב? וגם, למי אמורים לגלות סודות – האם יעיל לספר את הסוד לאח התינוק?
הספר מאד פרקטי ומציף שאלות אמיתיות שילדים יכולים לתהות, למשל – מה קורה אם סיפרתי למבוגר אבל הוא לא האמין לי? השיחה בין הילדים לגננת ובין הילדים לאמא (בשלבים שונים של הספר) מסייעת למידע לעבור בצורה אותנטית ומלווה בדוגמאות אישיות והסברים ברורים. הספר לא נשאר רק ברמת התיאוריה המופשטת והדוגמאות וההסברים עוזרים לחדד קצת יותר את התחום האפור של סוד טוב-רע.
האיורים של אסיה איזנשטיין המלווים את הספר מתוקים ונעימים. הדבר היחיד שלא כל כך אהבתי זה שדווקא הדמות של תמר נראית יותר כמו נערה עם רגליים ארוכות ולא כמו ילדה בגן אבל לקוראים הצעירים זה ממש לא יפריע.
למרות שהספר באורך ממוצע של ספרים לגיל הגן (24 עמודים) יש בו לא מעט מלל, כך שהוא פחות יתאים לקטנטנים (והנושא גם יהיה כנראה מופשט מדי עבורם), אבל בהחלט יכול להתאים גם לכיתה א-ב במטרה לפתוח שיחה בנושא.
כמו כל הספרים בהוצאת שוקן – הספר מאד מוקפד, מושקע ונעים לעין.
הוצאת שוקן | 24 עמ’ | אפריל 2022 | איורים: אסיה איזנשטיין

כתיבת תגובה