יהיה בסדר [אהבתי]

יהיה בסדר עינת צרפתי

יהיה בסדר / עינת צרפתי

השבוע אחרי נקיונות פסח התיישבתי מותשת על הספה וחיפשתי משהו קליל לקרוא. שלפתי מהערימה את “יהיה בסדר” – מדריך מאוייר שכתוב עליו “מדריך לבלגניסטים (ולאלה שחושבים שהם לא)”. קראתי ופשוט התגלגלתי מצחוק. היה שלב שממש היו לי דמעות מרוב שצחקתי.

הספר מחולק לכמה פרקים. הפרק הראשון מסביר למה בעצם להיות מבולגנים זו בעיה (כי זו אכן בעיה). הפרק השני הוא “בחן את עצמך” קורע מצחוק. בפרקים הבאים עינת מנסה – בערך – להסביר על מה זה בלגן ואיך מתמודדים איתו, ההשוואה בין מבולגנים למסודרים ואיך זה משפיע על החיים. הספר הוא מדריך מאוייר – מעין קומיקס אבל ללא ריבועים (וללא סדר. לפעמים תצטרכו להפוך את הספר כדי לקרוא), ויחסית אין הרבה מלל בכל עמוד. אבל האיורים מלאי פרטים ומשעשעים שיכול להיות שתמצאו את עצמכם מתעמקים בציור יותר זמן ממה שלקח לכם לקרוא את הטקסט.

חשוב להגיד שהספר הזה הוא לא מדריך אמיתי. כלומר – הוא לא ילמד אתכם באמת איך לסדר יותר טוב (למרות שיש לו כמה טיפים חמודים), או איך להפוך לאנשים מסודרים. האמת שהוא בא יותר להעביר מסר של – “רוב הסיכויים שכנראה תישארו בלגניסטים אז תתחילו להשלים עם זה ולראות גם את היתרונות שבזה (עם כל החסרונות, ויש הרבה)”. או כמו שעינת עצמה הגדירה אותו: “מדריך שימושי לא שימושי בכלל”. היא לא מאדירה את הבלגן – ממש לא. היא אפילו מקנאה במסודרים והיא מדגישה היטב את כל החסרונות שהבלגן מביא איתו. אבל אם אי אפשר לשנות את זה, לפחות נלמד לצחוק על זה.

באופן אישי אני לא בלגניסטית. האמת שאני כנראה מסודרת אפילו יותר מהממוצע – בכפוף לאילוצי זמן-כוח-ילדים. החיים שלי די מאורגנים ברשימות, אקסלים ולוחות שנה, ולפעמים קשה לי להבין את אחד הילדים שלי שהוא בלגניסט רציני. הספר הזה מיועד לכולם – גם לבלגניסטים שרוצים לחייך קצת ולהתייחס למצב בהומור, וגם למסודרים שהספר יכול לעזור להם להבין בלגניסט אחר בחיים שלהם.

הספר מתאים בהחלט גם לנוער ולא רק למבוגרים – אם כי רוב הדוגמאות בספר הן מאד ספציפיות למבוגרים (למשל טיפול בחשבונות, טיפול בילדים) והיה יכול להיות נהדר אם היתה גירסה דומה שמתאימה לנוער. מצד שני אולי ההורים יחרימו אותה כדי לא לתת לילדים רעיונות מזעזעים של להשלים עם היותם בלגניסטים בלי לנסות לשפר את זה…

יש הטוענים שלפני שסיזיפוס התחיל לגלגל את הסלע שלו, הוא נענש בלסדר חדר ילדים. בגלל שזה היה מוגזם, האלים ריחמו עליו והמירו את עונשו בגלגול סלע ענקי במעלה השאול.

הספר הוא מתנה מושלמת לכל חבר/ה בלגניסטים או עם קשיי קשב וריכוז. במיוחד עכשיו לפסח.

אגב – הספר יצא לאור קודם בשפות אחרות (אנגלית, צרפתית, ספרדית, שוודית ופינית) – אין לי מושג למה. ועכשיו סופסוף גם בעברית.

והנה דוגמאות להתרשמות (לחצו על התמונה כדי לראות בגודל מלא):


הוצאת כתר | 208 עמ’ | עריכה: מיכל פז-קלפ | עיצוב פנים הספר: סטודיו קרן וגולן | עיצוב הכריכה: סטודיו מודן


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.

כתיבת תגובה