חצר של ורדים וקוצים [אהבתי]

חצר של ורדים וקוצים / שרה ג’יי מאס
פיירה בת התשע-עשרה חיה בבקתה עלובה עם אביה הנכה ושתי אחיותיה הגדולות והמפונקות, שלא מצליחות להסתגל לחיי העוני מאז שירדו מנכסיהם. פיירה לוקחת אחריות על המשפחה, מלמדת את עצמה לצוד ולבצע את כל פעולות ההישרדות ההכרחיות כדי שהמשפחה תוכל להמשיך לחיות. יום אחד היא הורגת ביער זאב, שמתברר שהיה שייך לבני הפיות שמעבר לחומה. כעונש על כך היא נאלצת לבחור אם למות או לעזוב את משפחתה לתמיד ולעבור לממלכת הפיות.
חצר של ורדים וקוצים הוא ריטלינג של האגדה על היפה והחיה, ואכן שומר על קווי העלילה המקוריים: האבא שירד מנכסיו, האחיות המפונקות, העונש והשבי, משרתי הטירה הקסומים, הקללה שרובצת על כולם, ועוד. כחובבת מושבעת של סיפורי אגדות ושל הסרט היפה והחיה במיוחד – נהניתי ממש לזהות את קווי העלילה המקוריים לאורך הסיפור ולראות איך הם השתלבו בצורה מעולה בעלילה המחודשת.
כולנו מכירים את האגדה המקורית – או לפחות את הסרט של דיסני שמבוסס עליה – ולכן העלילה הראשית לא מנסה להפתיע בכיוון הזה. אף אחד לא באמת מופתע שטמלין הוא לא חיה פראית ומרושעת, או שפיירה מתאהבת בו. זה חלק מהסיפור המקורי. הטוויסטים מגיעים דווקא מכיוונים אחרים לגמרי, ובתוספות שהסופרת שוזרת בסיפור – עולם הפיות האכזר, התככים, הרקע של פיירה, ועוד. הפרט היחיד שהרגשתי שלא מודגש כמעט בכלל בסיפור הוא דווקא הורד – אותו ורד ששיחק תפקיד ראשי בסיפור המקורי (אבא של בל קטף ורד בלי רשות), סימל את ספירת הזמן של הקללה בסרט דיסני ומככב בשם הספר – כמעט ולא משולב בסיפור, רק מעט מאד.
זה הספר הראשון של שרה ג’יי מאס שיוצא לי לקרוא, ומאד נהניתי מהכתיבה שלה. בפרקים הראשונים היו מדי פעם משפטים שחששתי ש”אוי הנה הולך להיות פה פלאשבק קלישאתי כדי שהקוראים יבינו את הרקע לסיפור” – אבל הסופרת לא נפלה לבורות האלו והצליחה להציג את הרקע של פיירה ואת עולם הפנטזיה בצורה מדורגת, בלי לבלבל את הקוראים מצד אחד אבל בלי לשפוך עליהם מידע בצורה מאולצת מצד שני. זה היה ממש נהדר.
הספר, כמו האגדה המקורית, הוא שילוב של פנטזיה ורומנטיקה. הרי בכל זאת עומדת בבסיסו קללה של אהבת אמת, וקשר רומנטי שמתפתח בין פיירה שגדלה על סיפורי אימה על בני הפיות ולא מוכנה להאמין שלא מנסים להרוג אותה, לבין טמלין שהולך ומתברר כטוב לב הרבה מעבר למשוער. עם זאת, הרומנטיקה היא רק חלק מהעלילה ובהחלט יש מקום גם לפנטזיה עצמה ולדמויות מגוונות ונהדרות מסביב.
הספר מתאים למבוגרים, או לפחות נוער בוגר (מאד). הוא מכיל הרבה אלימות, חלקה גרפית וקשה: גופה אחרי עינויים, ראש כרות, ועוד. לא ממש המון ממנה, אבל זה בהחלט קיים בספר. יש בו שתי סצנות מיטה די מפורטות, ועוד כמה סצנות של נשיקות / מחשבות / תשוקות. יש בספר גם חלק שכולל השפלה מינית בו פיירה נאלצת לרקוד בפני קהל בלבוש מינימלי מאד, כשהיא מסוממת.
הרבה אנשים משווים את הספר לטרילוגיית הנסיך האכזר. בשניהם יש עולם של פיות שהן לא טינקרבל אלא יצורים חייתיים, עוצמתיים ואלימים, ובשניהם יש גיבורה שנכנסת לעולם הזה שלא מרצונה. כמו כן בשניהם יש אלימות גרפית לא קלה ותככי מלוכה. אבל העלילה עצמה שונה לחלוטין. בעוד קרדן הוא נסיך אכזר ומרושע והקשר בינו לבין ג’וד הפכפך (לפי 2 הספרים הראשונים, לא קראתי עוד את השלישי), טמלין הוא ההפך הגמור ממנו. בעוד ג’וד נכנסת עמוק לתככי הממלכה ומשתתפת בהם באופן פעיל, בספר הנוכחי התככים הם לא מרכז הסיפור אלא חלק מהרקע של עולם הפיות והקללה של החיה.
הספר הוא ראשון בטרילוגיה. שאר הספרים עדיין לא תורגמו אבל בתכנון. למרות שהוא ראשון מטרילוגיה, יש לו סיום יחסית סגור ומספק ואפשר לקרוא אותו באופן בודד.
כתר ספרים | 432 עמ’ | תרגום: יעל אכמון | יולי 2022

כתיבת תגובה