חיות וחיות אחרות – שירים מהחיים [אהבתי]

חיות וחיות אחרות – שירים מהחיים / אביחי נזרי (איורים: פטריק אנטצ’ק)
שמעתם פעם על רודריגז היתוש שלא רוצה לעקוץ? הנמלה שלא רצתה לעבוד קשה? בטי היונה שמעדיפה לחיות לבד ולא בזוג? וסמי החיידק הידידותי?
“חיות וחיות אחרות” הוא אוסף שירים, רובם משעשעים, כשכל שיר מתמקד בחיה אחרת ונותן לה אופי, וברוב המקרים גם מתאר אותה כחיה ששונה מהעדר ורוצה להיות אחרת מכולם, כאשר אצל כל סוג חיה זה מתבטא בצורה אחרת, אבל בין השורות אנחנו יכולים לזהות גם את עצמנו. השיר על הצבוע שלא בא לו לצחוק מרמז על תקופות של דיכאון ועצב, השיר על הפלמינגו מדרבן לתעוזה ויצירתיות, והשיר על “סבתא עשה” מדבר על תיקון נזקים שעשינו בעבר, והשיר “מורדי אוהב חתולים” שמדבר על כלב שסירב לרדוף אחרי חתולים והעדיף לחיות איתם בשלום – הרגיש לי אקטואלי מאד.
למרות שהספר מוגדר לגיל הרך (גיל 3-6), אני חושבת שהוא יתאים גם – ואולי אפילו יותר – למבוגרים. חלק מהילדים עלולים לפספס חלק מהשנינויות והתחכומים המשעשעים שהוכנסו לשירים (כמו השיר על שלמה הגמל), וגם לא תמיד יזדהו עם כל המורכבויות שרמוזות בהן.
הספר מרגיש לי כמו ספרים מהסוג של “ספרי מתנה” למבוגרים, אלה שאתם מרגישים צורך עז להעתיק חלק מהציטוטים ולתלות אותם ליד המיטה או לשלוח לחבר כי הם מתארים בצורה כל כך יפה, נוגעת או משעשעת את האמיתות המורכבות של החיים.
אסיים את הסקירה עם חצי מהשיר על אביגדור הצבוע:
“יש ימים כאלה.
שהלב קצת בשלכת,
העצב בא ומתישב
ולא רוצה ללכת.
אבל אביגדור יודע היטב
שהעצב תמיד נגמר,
ומה שלא יהיה היום –
הוא יצחק על זה מחר.”

אגם הוצאה לאור | 56 עמ’ | הגיל הרך (אבל גם מבוגרים!)

 

כתיבת תגובה