וגה ג’יין ומבוך המפלצות (וגה ג’יין 2) [אהבתי]

וגה ג’יין ומבוך המפלצות (וגה ג’יין 2) / דיוויד באלדאצ’י
[מכיל ספוילרים לספר הראשון]
בסוף הספר הקודם השארנו את וגה ודלף בפתח הקוואג, רגע אחרי שעזבו את וורמווד. הספר הנוכחי מתמקד בעצם בניסיון שלהם לחצות את הקוואג, תוך כדי שהם לומדים עליו ועל ההיסטוריה האמיתית של איך וורמווד והקוואג’ נוצרו.
בניגוד לספר הראשון שהיתה בו עלילה מאד מורכבת ולא צפויה, הספר הנוכחי התרחש יותר בסגנון קווסט – בעיה-פתרון, בעיה-פתרון. הקוואג’ מורכב מחמישה שלבים, שבכל אחד מהם סכנה אחרת. קצת פחות אהבתי את הסגנון הליניארי של העלילה, דווקא בגלל שזה כל כך נפוץ בז’אנר ונהניתי יותר מהעלילה המפותלת, המורכבת והמקורית של הספר הראשון. אבל בסדר, זה ספר נוער, אז מותר לו.
האמת שדווקא בגלל העלילה הליניארית של מכשול-פתרון אין יותר מדי מה לפרט על העלילה. הם פשוט נתקלים בעוד ועוד מכשולים (עם הפסקה אחת אצל אסטריאה פריין), וכמובן מצליחים להיחלץ מהם בחיים וללא שריטה, כי יש להם אבן מרפאת. זה היה קצת מבאס וחלק מהמכשולים האלה נפתרו במהירות שיא וגם הרבה דברים חזרו על עצמם (דלף נותן אגרוף ומעלף את האויב, הארי-שתיים מציע פתרון גאוני למרות שאין הסבר איך כלב מבין כל מה שהם אומרים…). פחות נהניתי מזה, אבל זה לא שהספר היה לא טוב – פשוט פחות טוב מהקודם בעיני, או סתם עניין של טעם.
בכל מקרה כמו בספר הראשון, הספר השני רק קידם את וגה ודלף ל”שלב הבא” במציאת האמת, ונתן תשובות חלקיות מאד על העבר, כך שאני בהחלט מחכה שיוציאו את הספר הבא בעברית.
תכנים, טריגרים וכו’: יש המון לחימה עם מפלצות וסכנות שונות, ויש גם פציעות (שרובן המוחלט מתרפאות אחר כך). יש מוות אחד בסוף, אבל לא הרגשתי משהו טראומטי מדי, תלוי כמה כמה הקורא התחבר לדמות שמתה. מבחינת מיניות אין כלום – יש קצת קנאה רומנטית בין וגה למישהי אחרת שגם מתחברת לדלף. הספר עדיין מתאים בעיני לגיל 10-12 ומעלה, תלוי בילד.
שימו לב: בספר הזה, בניגוד לקודם, יש בסוף הספר מילון נחמד ושימושי, שכמו תמיד גיליתי אותו רק אחרי הקריאה. אם רכשתם את הספר השני במקביל לראשון, הוא יוכל לסייע גם בספר הראשון.
מודן הוצאה לאור | 424 עמ’ | תרגום: שי אשל | יולי 2022

כתיבת תגובה