הפחד שלי ואני [אהבתי]

הפחד שלי ואני / פרנצ’סקה סאנה
ילדה אחת (שלא מזכירים את שמה ומספרת הכל מגוף ראשון), זוכרת שתמיד היה לה פחד שליווה אותה, והוא היה קטן והם הסתדרו ביחד. אבל לאחרונה, כשהמשפחה עברה לגור במקום חדש והיא התחילה במקום לימודים חדש – הפחד שלה לאט לאט גדל וגדל, וגרם לה להמנע מלעשות דברים, כמו לנסות להכיר ולהתחבר לחבריה לכיתה. ואז יום אחד, כשהיא מעזה לשחק עם אחד הילדים האחרים, הוא נבהל ממשהו והיא מגלה שגם לו יש פחד קטן שנלווה אליו. ובסוף היא מבינה שכל אחד מאיתנו סוחב איתו פחד משלו.
הספר “הפחד שלי” מתאים מאד לילדים שמתמודדים עם פחדים שונים. הספר עוזר “להאניש” את הפחד, ולהתייחס אליו כייצור נפרד שנלווה אלינו ויכול לגדול ולקטון, ובעצם “משתלט” עלינו. ההבנה הזו עוזרת לשלוט יותר במה שקורה לנו, להבין שהמנעות מדברים מסויימים קורית בגלל הפחד, ואם הפחד “משכנע” אותנו שלא כדאי לנו לנסות או לעשות פעולות מסויימות – זה בכלל לא אומר שהוא צודק, אלא זו רק דרך הפעולה שלו, ולא חייבים להקשיב לו. גם ההבנה שכל אחד מאיתנו מתמודדים עם פחדים אחרים, מסייעת לנו להבין שאין לנו במה להתבייש וזה לא קורה רק לנו – ודווקא השיתוף של הפחד יכול לעזור.
הספר מתאים לגיל הרך ולראשית קריאה, אם כי בגילאים צעירים אני מאמינה שחלק מהילדים יצטרכו תיווך של הורה כדי להבין את ההפשטה של הפחד ליישות נפרדת.
אגם הוצאה לאור | תרגום: עטרה אופק | כריכה קשה | 32 עמ’ | מאי 2021

כתיבת תגובה