הנדסה זה בדיוק בשבילי [אהבתי]

הנדסה זה בדיוק בשבילי / ד”ר שיני סומרה

השבוע הבן הבכור שלי התחיל תואר במדעי המחשב. קדמו לזה דיונים ארוכים מה עדיף – מדעי המחשב או הנדסה, מה כולל תואר בהנדסה ומה בעצם ההבדלים ביניהם, ובאופן כללי זה נושא שהעסיק אותנו מאד בזמן האחרון. במקביל שלחו לי לסקירה את הספר “הנדסה זה בדיוק בשבילי” והתחבר לי בדיוק לנושא הזה.

על מה הספר?

זהר היא ילדה מאד סקרנית, כל דבר שהיא רואה גורם לה לחשוב: איך זה עובד? למה זה קורה? היא יוצאת עם סבתא שלה ליום סידורים וסבתא של זהר מראה לה איך ביומיום אנחנו חווים סביבנו הרבה מאד פעולות שקשורות להנדסה: ממטוסי נייר, דרך מעלית בבניין ועד רכבת הרים בלונה פארק. כולם עובדים על בסיס עקרונות פיזיקלים שונים כמו כוח הכבידה, המנוע או אווירודינמיקה.

מה חשבתי עליו?

הספר מיועד לגיל הגן (גם ראשית קריאה, אבל הוא קצר) ולכן הוא לא נכנס להרבה פרטים טכניים מדעיים וכבדים אלא רק נוגע בקלילות בכל מיני נושאים ומושגים. המטרה של הספר היא לא ללמד הנדסה, אלא יותר לגרות את הילד להתעניין בנושא, להבין מה הוא אומר, ולחקור עוד לעומק – ובעיקר לתת לו את הביטחון שהוא מסוגל להיות מהנדס.

הספר נהדר, אני חושבת שהוא מצליח ממש במטרה שלו, ולמרות שאני בחרתי במקצוע שלי מזמן (מדעי המחשב, אלא מה), זה ספר שלחלוטין היה יכול להשפיע עלי בגיל צעיר ולהכיר לי את העולם הזה יותר לעומק.

אחד הדברים שאהבתי מאד בספר הוא שהוא שם דגש גם על נשים. מוזכרות בו גם מהנדסות כמו אליסיה בולר-דיויס (לצד מהנדסים גברים), הגיבורה הראשית – זהר – היא ילדה, והסבתא מתבררת בסוף כמהנדסת בתעשיית התעופה. למרות שבתחום ההייטק יש הרבה יותר נשים מבעבר (אם כי בהנדסה עדיין יש פחות מאשר במדעי המחשב), יש עוד הרבה לאן לשאוף בתחום ולהתגבר על ההסללה שקיימת, ולעודד יותר ויותר בנות צעירות להכיר גם תחומים כמו הנדסה ומחשבים ולדעת שהן יכולות ומסוגלות לבחור גם במסלול הזה אם הן רוצות.

הספר מצטרף לספר הקודם – “תכנות זה בדיוק בשבילי“, שמסביר בהתאמה על עולם התכנות והמושגים בו. בספר הקודם כתבתי בסקירה שלי ביקורת קלה על התרגום, כמו העובדה שהילד נקרא “סם” – שם לא נפוץ בעברית ועלול לבלבל את הקוראים. שמחתי לראות שהפעם החליטו לשנות את שם הילדה לשם ישראלי (זהר, במקום זארה).


הוצאת מטר | 32 עמ’ | מאי 2023 | תרגום: מיכל לבינסון | איור: נדיה סארל


רכישת הספר בהנחה:

לרכישה באתר דני ספרים לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר דני ספרים.
לרכישה באתר בוקמי לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר בוקמי.
לרכישה באתר הוצאת מטר לחצו כאן. לקבלת 10% הנחה יש להוסיף את קוד הקופון realbooks באתר הוצאת מטר.

כתיבת תגובה