בעיטת פתיחה [אהבתי]

בעיטת פתיחה

בעיטת פתיחה / יוחאי שטנצלר

על מה הספר?

בעיטת פתיחה הוא ספר נוער שמאגד 11 סיפורים על שחקני ושחקניות כדורגל שהיו פורצי דרך בעולם הכדורגל. לכל שחקן סיפור משלו, שמתחיל עוד בילדות – בהרבה מקרים ילדות עניה (אבל לא תמיד), ועד לנצחונות הגדולים והפרישה.

מה חשבתי עליו?

לפני שהסכמתי לקבל את הספר לסקירה אמרתי ליוחאי שאני לא ממש אוהבת כדורגל. מה זה לא אוהבת – מבחינתי זה סינית, לא משנה כמה פעמים תנסו להסביר לי מה זה פנדל. ולמרות שאני אמא ל5 בנים זה לא ממש עזר לי, הם יצאו חנונים שאוהבים לקרוא ולתכנת, לא כדורגל, אז גם דרכם אני לא חווה את העולם הזה. אבל יוחאי שכנע אותי שהספר יוכל להתאים גם לי. ו-וואלה, הוא צדק. אמנם הסיפורים מכילים גם מעט תיאורי משחקים אבל הם מתמקדים בעיקר ברגעי ניצחון מותחים או רגעים מכוננים והם לא העיקר. רוב הספר מתאר את סיפורי החיים של שחקני הכדורגל – איך הם הגיעו לאן שהם הגיעו, וסיפורים כאלה הם באמת אוניברסלים ומתאימים לכולם.

הסיפורים כתובים בצורה מעניינת ובגובה העיניים, בשפה טובה וזורמת, ובלי להכנס לנושאים שלא מתאימים לגיל. כל סיפור מתמקד בשחקן או שחקנית כדורגל פורצי דרך, ומלווה אותם מילדות עד לבגרות. בספר יש הרבה עידוד לערכים כמו עבודה קשה ומשתלמת, עבודת צוות, אמונה בעצמך, ועוד. כל ילד יוכל לשאוב השראה מהסיפורים האלה לעצמו – ולא רק בתחום הכדורגל אלא בכל דבר בחיים.

שמחתי שיש בספר גם 2 כדורגלניות נשים, אמנם זה לא הרבה – אבל יחסית לעובדה שכדורגל עדיין נחשב תחום מאד גברי ויחסית אין בו הרבה נשים, 2 זה עדיף מכלום, ויוכל לתת השראה ומקום להזדהות גם לבנות שיקראו את הספר.

הפרק האחרון בספר מספר על ליאו מסי, שהוא גם הסיפור הטרי ביותר, כי אפילו אני – שמנותקת מאד מכדורגל – זוכרת את ההתרגשות סביב המונדיאל ב2022, בו מסי השיג סופסוף את הניצחון, רגע לפני הפרישה שלו.

הספר מלווה באיורים של אל-עד קניגסברג כהן, המאייר המופלא, שמצליח להעביר את הקסם בצורה מדהימה. לכל שחקן או שחקנית יש שלושה איורים צבעוניים: אחד בתחילת הפרק (שער) ושניים במהלכו: בילדות ובבגרות. בסוף כל פרק יש דף סיכום על השחקן עם מידע עליו, ברקודים לסריקה לצפיה בסרטונים רלוונטים (למשל גול מפורסם), וציטוט מפורסם שאמר, שנותן השראה, למשל – “כישרון בלי עבודה קשה לא שווה שום דבר” (רונאלדו). באופן כללי כל העיצוב של הספר מאד מזמין ונעים לעין והספר כולו מוקפד ומושקע מאד.

הספר לא מנוקד, ומתאים בערך מגיל 9 ומעלה פחות או יותר – אם כי אין בספר תוכן קשה במיוחד, ויכול להתאים לכל ילד שמסוגל לקרוא בלי ניקוד. הספר מומלץ לילדים שאוהבים כדורגל, אבל ממש לא רק להם, כי באמת כל ילד יוכל לקבל השראה והעצמה אישית מהסיפורים, גם אם הוא חולם להיות משהו אחר לגמרי.


הוצאת אצבעוני | 175 עמ’ | עריכה: רמי שיר | עריכה לשונית: גילי תל-אורן | איורין: אל-עד קניגסברג כהן | עיצוב: דור כהן

כתיבת תגובה