אמת או חובה

אמת או חובה / לימור טלמור
אלה, מיכלי ותומי הן שלוש חברות הכי-טובות שמתחילות כיתה ז’. אבל עם כל ההתרגשות, לא הכל הולך חלק, והן צריכות להתמודד עם הקשיים שמביא איתו גיל ההתבגרות: בריונות כיתתית, בחירות למועצת תלמידים, חברות במבחן, ועוד. אבל נוסף על הקשיים הרגילים, מגיעות גם כמה טלטלות עזות אל החיים שלהן…
אמת או חובה הוא ספר נוער שכל נער או נערה יוכלו למצוא בו את עצמם. מיכלי שאוהבת לקרוא ספרים, תומי ה”טום-בוי”, ואלה הג’ינג’ית במראה ובאופי. אבל למרות שהחבורה הראשית המקורית היא שלישיית בנות, הן מתחברות מהר מאד גם לכמה בנים בכיתה ויוצרות חבורה מגובשת חדשה ומגוונת, כך שגם הקוראים הבנים יוכלו להנות ולהזדהות.
הספר מציף הרבה נושאים מהחיים של בני נוער – מלמידה למבחנים, מועצת תלמידים ופעולות בצופים, ועד זהות מינית, התאהבויות ראשונות, ומשפחות לא סטנדרטיות.
הספר מאד ישראלי, וזה מרענן מאד בנוף ספרי הנוער המתורגמים. הנערים הולכים לצופים, נוסעים לטיול לירושלים, ומזכירים שמות של ספרים ישראליים אהובים כמו כראמל.
בערך באמצע הספר מתרחש אירוע מאד קשה וטריגרי עם השלכות לא פשוטות על החיים של החבורה המורחבת, ולכן בעיני הספר מתאים סביב גיל חטיבה-תיכון.
סוף הספר היה ממש מרגש ואפילו אני כבוגרת מחיתי כמה דמעות…
(ובשורה משמחת – לספר יצא ממש עכשיו גם המשך – “אמת או חובה 2 – סיבוב פרסה”, שממשיך עם החבורה לכיתה ח’.)
רימונים הוצאה לאור | 314 עמ’ | איור עטיפה: דניאל פלג

כתיבת תגובה